czerwo daily

W jaki sposób są certyfikowane profesjonalne akademie w Anglii?

W Anglii przyznawanie kategorii akademiom piłkarskim jest częścią systemu Elite Player Performance Plan (EPPP), który został wprowadzony przez angielską federację piłkarską (The Football Association) oraz Premier League. System ten ma na celu rozwój młodych talentów piłkarskich. Akademie są klasyfikowane do jednej z czterech kategorii (1-4), gdzie Kategoria 1 jest najwyższą. Oto jak wygląda proces przyznawania kategorii.

Obszary oceniania

Regularne inspekcje i audyty są przeprowadzane przez niezależne zespoły, które oceniają akademie na podstawie poniższych kryteriów. Te oceny są później wykorzystywane do przyznawania lub odnawiania kategorii. Komisje, oceniając akademię, skupiają się na następujących obszarach:

Ocena Infrastruktury – Akademie muszą spełniać określone standardy dotyczące infrastruktury, takie jak jakość boisk, zaplecze treningowe, obiekty medyczne i edukacyjne.

Program Treningowy – Akademie są oceniane pod kątem jakości i zakresu programów treningowych oferowanych młodym zawodnikom. Ważne są liczba godzin treningowych, jakość treningów oraz dostęp do specjalistów, takich jak trenerzy, fizjoterapeuci i analitycy.

Edukacja i Rozwój Osobisty – Akademie muszą zapewniać odpowiednie warunki edukacyjne dla młodych zawodników, łącznie z dostępem do programów edukacyjnych, które nie zakłócają ich treningów piłkarskich.

Wsparcie Medyczne i Psychologiczne – Ważne jest, aby akademie miały dobrze rozwinięte programy wsparcia medycznego i psychologicznego dla młodych zawodników, zapewniając im opiekę zdrowotną i pomoc w radzeniu sobie z presją sportową.

Wyniki Sportowe i Rozwój Zawodników – Akademie są również oceniane na podstawie liczby zawodników, którzy przechodzą do profesjonalnych drużyn oraz ich osiągnięć na różnych poziomach rozgrywek.

➡️ Więcej o rozgrywkach U19 i drużyn rezerw na zachodzie, możecie przeczytać w naszym artykule Jak wyglądają rozgrywki rezerw i U19 w ligach TOP5 Europy? – czerwo.pl

Cztery kategorie

Dane dotyczące liczby akademii i przykładów klubów mogą się zmieniać. Podane informacje dotyczą profesjonalnych akademii, które w Anglii są wyraźnie odseparowane od akademii grassroots. System ten ma na celu promowanie najlepszych praktyk i zapewnienie młodym piłkarzom optymalnych warunków do rozwoju na każdym etapie ich kariery.

Kategoria 1: Najwyższy poziom, który oferuje najbardziej zaawansowane programy treningowe, edukacyjne i medyczne. Akademie tej kategorii mają dostęp do największych zasobów, najlepszych specjalistów i są często powiązane z klubami Premier League. Zazwyczaj w ich szeregach znajdują się reprezentanci młodzieżowi swoich krajów.

Liczba akademii: Około 24. W sezonie 2023/24 było to 26 klubów. Zespoły U21 tych klubów są następnie desygnowane do gry w Premier League 2 (liga U21).

Przykłady klubów: Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool

Kategoria 2: Wysoki poziom, ale z nieco mniejszymi wymaganiami niż Kategoria 1. Akademie te również oferują zaawansowane programy, uznanych trenerów i specjalistów ale z mniejszym naciskiem na infrastrukturalne i finansowe zasoby skupiając się na rynku lokalnym.

Liczba akademii: Około 20

Przykłady klubów: Queens Park Rangers, Barnsley, Watford, Sheffield United, Millwall

Kategoria 3: Podobnie jak Kategoria 1. i 2. szkolą we wszystkich kategoriach wiekowych. Akademie tej kategorii spełniają podstawowe standardy dobrego procesu szkoleniowego, ale z mniejszymi zasobami i mniej zaawansowanymi programami niż te w wyższych kategoriach. Rzadko pracują tutaj najlepsi specjaliści. Skupiają się na szkoleniu lokalnym.

Liczba akademii: Około 30-40

Przykłady klubów: Accrington Stanley, Cambridge United, Carlisle United, Gillingham, Rochdale

Kategoria 4: Skoncentrowane na treningu zawodników powyżej 16 roku życia (tzw. Pro Phase w angielskim EPPP, czyli okres szkolenia między U17 a U21) i mające ograniczone zasoby w porównaniu do wyższych kategorii.

Liczba akademii: Kilka (mniej niż 10)

Przykłady klubów: Brentford (która zrezygnowała z tradycyjnej akademii na rzecz bardziej skoncentrowanego programu dla starszych graczy), Huddersfield Town (wcześniej posiadała akademię Kategorii 2, ale zrezygnowała i skupiła się na modelu B Team)

fot. Pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *